Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Všeobecný vzhled:

 

Veselý, pevný, silný, odvážný, vyvážený, kompaktní; výška v kohoutku by měla přibližně odpovídat délce od kohoutku ke kořeni ocasi.

 

Charakteristika:

 

Veselé povahy, se stále pohybujícím ocasem, zvláště když sleduje pachovou stopu, nebojácný v hustém porostu.Pes je vhodný do rodiny s dětmi. Povaha anglického kokršpaněla je velmi přátelská, bez známek agrese. Anglický kokršpaněl vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi. Věnujete-li mu hodně pozornosti, velmi si toho váží, někteří jedinci proto

Obrazek

špatně snášejí samotu. Vůči cizím lidem se chová vyčkávavě.

 

Povaha:

 

Něžný a milující, ale plný života a energie. Přátelská, mírná, přítulná povaha s výraznou ochotou k poslušnosti. Kokršpaněl je inteligentní a má vrozené vlohy pro plnění různých úkolů. Angličtí kokršpanělé jsou známí schopností získat si srdce lidí. Zejména jejich feny mají tak oddaný pohled, že mu nelze odolat.

 

Hlava a lebka:

 

Čtvercová morda s výrazným stopem uprostřed vzdálenosti mezi špičkou nosu a týlním hrbolem. Dobře vyvinutá lebka, jasně tvarovaná, ani příliš hrubá. Lícní kosti nevystupují. Čenich je přiměřeně široký pro stopování.

 

Oči:

 

Plné, ale nevystouplé. Tmavě hnědé či hnědé, nikdy světlé, ale v případě játrových, játrových strakáčů nebo játrovobílých ladí tmavě oříšková se srstí; s inteligentním, jemným, ale široce otevřené, jasné a veselé, víčka pevně obepínající oko.

 

Uši:

 

Zavěšené, nasazené na úrovni očí. Jemná kůže, dosahující ke špičce nosu. Hustě porostlé dlouhou, přiléhavou hedvábnou srstí.

 

Tlama:

 

Silné čelisti s dokonalým pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tzn. zuby horní čelisti lehce přesahují přes zuby dolní čelisti a sedí kolmo v čelistech.

 

Krk:

 

Úměrně dlouhý, svalnatý. Elegantně osazený do ramen. Suchý.

 

Hrudní končetiny:

 

Šikmé, suše osvalené lopatky. Nohy s pevnými kostmi, rovné, přiměřeně dlouhé pro dokonalý pohyb. Ne příliš krátké, aby to vadilo vysokým požadavkům kladeným na

tohoto loveckého psa.

Trup:

 

Silný, kompaktní. Hrudník dobřevyvinutý, hluboký. ObrazekPředhrudí dobře vyvinuté. Žebra dostatečně klenutá. Bedra krátká, široká a pevná, k nasazení ocasu jemně svažující.

 

Pánevní končetiny:

 

Široké, pěkně zaoblené, silně osvalené, s pevnými kostmi, správně zaúhlené v kolenou, krátké pod hleznem, což dovoluje spoustu pohybu.

 

Tlapky:

 

Pevné, se silnými polštářky, tzv. končící.

 

Ocas:

 

Nasazený poněkud níže, pod linií hřbetu. Při pohybu se musí vesele pohybovat a být nesen rovně; nikdy nesmí být nesen nahoru. Běžně se kupíruje, ne tak, aby se ztrácel, ale neměl by být tak dlouhý, aby překážel při stálém veselém pohybu při práci.

 

Chody/pohyb:

 

Bezvadný ve všech chodech, dostatečně prostorný.

 

Osrstění:

 

Přilehlá, hedvábná, nikdy zvlněná nebo hrubá, nepříliš tlustá a nikdy zkadeřaná srst. Dobře osrstěné hrudní končetiny, trup a pánevní končetiny až po patní kloub.

 

Zbarvení:

 

Nejrůznější. U jednobarevných není povolená bílá, s výjimkou skvrny na hrudi.

 

Velikost:

 

Výška psa přibližně 39 až 41cm, feny 38-39 cm. Hmotnost přibližně 12,75-14,5kg.

 

Vady:

 

Jakoukoliv odhylku od výše uvedených bodů lze považovat za vadu a závažnost dané vady by měla být posuzována v přesných poměrech k jejímu stupni.

 

PŮVOD:

 

Anglický kokršpaněl byl vyšlechtěn v 19. století ve Velké Británii, kde byl v roce 1902 standard tohoto plemene také přiznán. Anglický kokršpaněl vychází dobře s ostatními psy, domácími zvířaty a dětmi.

 

PÉČE O SRST:

 

Anglický kokršpaněl má rovnou, hladkou a hedvábnou srst. Zbarvení jsou různá, nikdy však bílá. Srst potřebuje každodenní a důkladnou péči, rozčesávání kartáčem i hřebenem.
Obrazek

VÝCHOVA:

 

Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psi se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.

POHYB:

 

Anglický kokršpaněl zbožňuje vodu a plavání, je to vášnivý lovecký pes, který potřebuje hodně volného pohybu a zaměstnání.

ZAJÍMAVOSTI:

 

Anglický kokršpaněl je chován jako lovecký pes, ale také jako domácí mazlíček. Amerického kokršpaněla chovají ve většině případů pouze jako domácího společníka. Je zároveň jedním z klenotů psích výstav

 

Náhledy fotografií ze složky alan